60 lat sekcji narciarstwa klasycznego

Gminny Ludowy Klub Sportowy “JAWOR 1955” w Jaworniku Polskim, kontynuuje tradycję LUDOWEGO ZESPOŁU SPORTOWEGO w Jaworniku Polskim, założonego prawdopodobnie w roku 1955 (w/g najstarszego dyplomu klubowego) przez b. dyrektora Szkoły Podstawowej w Jaworniku Polskim Ś.p. Jana Stawarza, który był jego pierwszym Prezesem.

Po nim LZS prowadzili kolejno: Franciszek Jurek, Zygmunt Jamrozik, Wojciech Pieńczak, Czesław Kądziołka, Wiesław Nabielec, Anna Żak i Marian Jaremkiewicz.

Najstarszą sekcją w LZS w Jaworniku Polskim jest sekcja narciarstwa klasycznego. Zawodnicy LZS byli mistrzami województwa rzeszowskiego w latach 1955, 1956, 1966 i uczestnikami Mistrzostw Polski w roku 1966. W roku 1983 zdobyli VI miejsce na Mistrzostwach Polski LOK w biathlonie, reprezentując województwo przemyskie. Wyróżniającymi się zawodnikami tej sekcji byli: Jurek Franciszek, Roman Makarski, Henryk Gołąb, Czesław i Wacław Kądziołka, Jan i Mieczysław Potoczny.

W roku 1985 LZS ten przemiano na LUDOWY ZESPÓŁ SPORTOWY “JAWOR” w Jaworniku Polskim.

Natomiast od dnia 27 lipca 1986 roku, w wyniku połączenia LUDOWEGO ZESPOŁU SPORTOWEGO “JAWOR” w Jaworniku Polskim i LUDOWYCH ZESPOŁÓW SPORTOWYCH w Hucisku Jawornickim, Hadlach Szklarskich, Hadlach Kańczuckich powstał Gminny Ludowy Klub Sportowy “JAWOR” w Jaworniku Polskim. Na początku w klubie powstały trzy sekcje: narciarstwa klasycznego, tenisa stołowego i piłki nożnej, a później sekcje siatkówki i szachowa.

Zawodnicy narciarstwa klasycznego zdobyli w latach 1986-88 drużynowe Mistrzostwo Województwa Przemyskiego i i czołowe miejsca indywidualne w kategorii juniorów i seniorów, oraz XVI miejsce na Drużynowych Mistrzostwach Polski. Wyróżniającymi się zawodnikami tej sekcji byli: Anna Padewska, Danuta Dobosz, Czesław Kądziołka, Andrzej Makarski, Wiesław i Lesław Nabielec, Janusz Jamrozik, Zbigniew Żak, Tadeusz Jamrozik, Stanisław Makara, Feliks Potoczny, Zbigniew Mikulec, Zbigniew Flisak, Ryszard Litwin, Adam Kuchciński, Władysław, Czesław, Jan i Bogdan Żak, Tadeusz i Stanisław Jurek, Bogdan i Mariusz Czarnik, Bogdan Jamrozik, Waldemar Warchoł, Tadeusz Jaworski, Zbigniew Dzimira, Tadeusz Pieniądz, Piotr Wójcik, Grzegorz Jarosz, Wojciech Dzik, Grzegorz Ferenc, Mariusz Stępak, Andrzej Gołąb, Marek Makarski.

Niestety, działalność sekcji od roku 1990 z powodu braku funduszy została zawieszona.

Sekcja wznowiła działalność w roku 2000, a zawodnicy jej brali udział co roku w Mistrzostwa Gminy na Łysej Górze w Jaworniku Przedmieście, Gimnazjadzie w Ustrzykach Dolnych w 2003 r., w biegach narciarskich w Jedliczu w 2006 r.,

w zawodach z cyklu „Bieg na Igrzyska” w Ustrzykach Dolnych i Tomaszowie Lubelskim w roku 2010 roku zajmując tam dobre miejsca. Na początku biegali w niej: Marek Padewski, Szczepan Pałys, Artur Szmulik, Jakub Jamrozik, Marcin Warchoł, Grzegorz Warchoł, Piotr Warchoł, Grzegorz Żurawski, Adam i Karol Jamrozik, Iwona Jamrozik, Elżbieta Padewska, Alicja Warchoł, a od roku 2010 doszli zawodnicy: Marek Król, Kamil Potoczny, Rafał Pisarek, Zbigniew Kawaliło, Michał Bury, Aleksander Szmulik, Mateusz Pelc, Kamil Warchoł, Patryk Warchoł.

W dniu 8.01.2011 r. GLKS JAWORw Jaworniku Polskim zmienił nazwę na Gminny Ludowy Klub Sportowy JAWOR 1955 w Jaworniku Polskim.